Warning: Use of undefined constant id - assumed 'id' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/news.php on line 2
Pomagają Rodakom na Ukrainie, pomóżmy i my! - Wiadomości Stalowa Wola - e-stalowa.pl

Środa, 24 kwietnia 2019, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Wiadomości

Karczma Biesiada

Pomagają Rodakom na Ukrainie, pomóżmy i my!

15.04.2010 Agnieszka Stach

Spotykają się raz w miesiącu. Nie przy herbacie i ciasteczkach, bo jak mówią - liczy się każdy grosz. Pomagają żyjącym w skrajnej biedzie Polakom, którzy z różnych powodów mieszkają za naszą wschodnią granicą. Pomagać może każdy, nie wymaga to ani dużego wkładu pieniężnego, ani zbyt dużego wysiłku. Wystarczy odrobina dobrej woli i zaangażowania.

O stowarzyszeniu.

Swoją działalność rozpoczęli w 1998 roku jako grupa ludzi dostrzegających w jak złych warunkach żyją Polacy na Ukrainie. Zawozili naszym Rodakom paczki z jedzeniem, ubraniami, artykułami chemicznymi, wspierali dobrym słowem. W roku 2003 uzyskali statut stowarzyszenia, otrzymali własny lokal i poparcie prezydenta. Od tej chwili działają jako Stowarzyszenie Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach.

Pracują przez cały rok po to, aby trzy, cztery razy w roku zorganizować wyjazdy na uroczystości patriotyczno-religijne, mikołajkowo-świąteczne, a także wyjazdy nastawione wyłącznie na zawiezienie Polakom darów. Dary zawozi się zawsze. W stalowowolskich szkołach prowadzone są zbiórki długoterminowych produktów spożywczych (mąka, cukier, olej), produktów chemicznych, słodyczy, artykułów szkolnych, papierniczych, a także lekarstw bez recepty (np. na przeziębienie), bandaży, plastrów opatrunkowych itp. Stowarzyszenie organizuje też kolonie dla dzieci z najuboższych rodzin, a także pomaga im finansowo. 50 złotych, które jesteśmy w stanie wydać w sklepie podczas zakupów, Polakom na Ukrainie wystarcza na ponad tydzień życia.

„Nasi Rodacy na Ukrainie bardzo radośnie reagują na odwiedziny. Na tyle na ile mogą, przygotowują dla nas poczęstunek, dzieci urządzają przedstawienia. Po zakończonych wizytach często piszą listy z podziękowaniami lub dzwonią” – mówi pani Maria, wieloletnia członkini Stowarzyszenia.
Oto fragmenty listów, które członkowie Stowarzyszenia otrzymali po wizycie mikołajkowo-świątecznej.

„Kochani Przyjaciele ze Stalowej Woli. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Bóg zapłać na podarunki z okazji św. Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia dla naszych dzieci i parafian.” „Księża Salezjanie, Polacy, Wierni obrządku Rzymsko-Katolickiego składają Pani Katechetce Marii oraz Dzieciom ze Szkoły i tym co przynieśli prezenty piękne i odzież, zabawki… z okazji św. Mikołaja dla naszych biednych młodszych i starszych Wiernych gorące Bóg zapłać!” „Moc pozdrowień dla Was wszystkich, Księży, Proboszczów, Pani Katechetce Marii i Znajomym, serdecznie Was zapraszamy!”

Nasi Rodacy czekają nie tylko na dary, które przywożą członkowie Stowarzyszenia, ale i na nich samych. Jak mówią, Polacy dodają im otuchy, pomagają przetrwać w tych ciężkich czasach.

Kto może działać?

Członkami Stowarzyszenia są w większości ludzie starsi, często schorowani, ale jak wiadomo – to oni pomagają najchętniej. Najstarsza członkini, pani Maria Mirecka-Loryś, skończyła w tym roku 94 lata, najmłodsza osoba ma około 30 lat, ale działać może każdy, kto tylko pragnie zrobić coś dobrego dla innych. W chwili obecnej Stowarzyszenie liczy około 40 osób.

Jak zacząć działać?

To bardzo proste. Wystarczy wypełnić „Deklarację zgłoszenia członkostwa”, dostarczyć ją do siedziby Stowarzyszenia, mieszczącej się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 w St. Woli przy ulicy Wojska Polskiego 9 (deklarację można złożyć w sekretariacie szkoły) oraz wpłacać co miesiąc składkę w wysokości 2 zł – to dla nas bardzo niewiele.

Spotkania Stowarzyszenia odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17, w sali nr 3 w Szkole Podstawowej nr 11. Wtedy również można złożyć deklarację członkostwa.

Przyszłość.

Najbliższe plany to wyjazd do Kamieńca Podolskiego w dn. 2-6 czerwca, do Przemyślan 21-22 czerwca z darami oraz do Zadwórza, na obchody 90 rocznicy walki 318 bohaterskich młodych obrońców z konną armią Budionnego w obronie dostępu do Lwowa, gdzie z uwagi na brak amunicji wszyscy zginęli. Jest to wyjazd patriotyczno-religijny, choć oczywiście dary również będą dostarczane.

Zachęcają do pomocy.

Członkowie Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach są ogromnie wdzięczni za wszelką pomoc. Sposobów pomocy jest wiele. Można organizować zbiórki wyżej wymienionych produktów w szkołach, ale także indywidualnie. Można wpłacać pieniądze na konto bankowe Stowarzyszenia, oddać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia, a można w końcu wstąpić w poczet jego członków i zbierać dary, by potem osobiście zawozić je najbardziej potrzebującym Rodakom na Ukrainie.

Zachęcamy do zastanowienia się nad letnim wyjazdem do Zadwórza. Stowarzyszenie liczy szczególnie na energicznych, chętnych do pomocy, młodych ludzi. Jest w stanie pomóc finansowo w wyjeździe, byle by jak najwięcej młodzieży zdecydowało się na udział w tych pięknych uroczystościach.

Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka.
Janusz Korczak


Stowarzyszenie Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach
37-450 Stalowa Wola ul. Wojska Polskiego 9
Tel./fax. 15 842 49 22
Konto w Banku Spółdzielczym w Stalowej Woli
Nr rachunku złotówkowego: 14 9430 0006 0032 2968 2000 0001
1% podatku: nr 0 000 161 713
Agnieszka Stach

Czytano 2341 razy | komentarzy[1]

Podziel się »
Dodaj na sledzik.pl
Dodaj na facebook.com
Dodaj na blip.pl
Dodaj na twitter.org
Dodaj na wykop.pl
Dodaj na joemonster.org
Wyślij znajomemu
Drukuj

Dodaj na sledzik.pl

Dodaj na facebook.com

Dodaj na blip.pl

Dodaj na twitter.org

Wyślij znajomemu

d

Waszym zdaniem

~Kasia

2012-09-20 16:20:59

Prosze o informacje w jaki sposób mozna pomóc polskim dzieciom na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twoje imię
Twój e-mail
temat
zaznacz aby dodać komentarz

O serwisie | Materiały do pobrania | Redakcja | Dołącz do nas | Partnerzy | Patronat Medialny | Reklama | Kontakt

Copyright 2009-
Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 4
2019 e-Stalowa.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.


Warning: include(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_include=0 in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5

Warning: include(http://www.e-stalowa.pl/stat2.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5

Warning: include(): Failed opening 'http://www.e-stalowa.pl/stat2.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /home/user/www/e-stalowa.pl/theme/stw/stopka.php on line 5